Klasy III na Uniwersytecie Śląskim – FIZYKA

Katarzyna Bańka/ Wrzesień 18, 2017/ DZIEJE SIĘ!, FIZYKA

Dnia 15 września uczniowie klas III wraz z wychowawcami oraz nauczycielem fizyki brali udział w zajęciach z fizyki na Uniwersytecie Śląskim. Pracownicy uczelni zademonstrowali wiele doświadczeń, których w warunkach szkolnych nie można pokazać, m.in. z ciekłym azotem. Uczniowie najpierw zobaczyli „Fizykę na wakacjach” czyli o cieple i zimnie, o różnorodnych źródłach energii, o falach elektromagnetycznych. Drugie zajęcia zatytułowane „Ciepło, zimno, gorąco, mróz!” to pokaz stanów skupienia, temperatur i termometrów, temperatury ciekłego azotu, czyli -196 °C po temperaturę płonącego tlenu. Na kolejnych pokazach najbardziej podobała się uczniom lewitująca kaczka, a zajęcia dotyczyły zagadnień pt. „ Elektromagnetyzm wokół nas”. W ciekawy sposób prowadząca pokazała kolejne odkrycia i doświadczenia związane z polem elektrycznym i magnetycznym.

Odważniejsi uczniowie, którzy chcieli brać udział w pokazach zostali nagrodzeni brawami oraz drobnymi upominkami.

Tak pokazana fizyka, poparta wieloma doświadczeniami jest dla uczniów ciekawa, więc dobrze, że mają możliwość uczestniczenia w takich zajęciach na wyższej uczelni, gdzie wyposażenie pracowni fizycznych jest bogate i różnorodne.